Створення Парку історичної реконструкції “Городище “Оствиця” на Басовому Куті

Опис проекту

В Україні як і в усьому світі спостерігається зростання вимог до оживлення історико-культурної спадщини, що ґрунтується на принципах реставрації, реконструкції, модернізації. Тобто, на сучасному етапі виникає необхідність розробки інноваційних варіантів оживлення культурної спадщини, сучасної форми представлення. Одним з таких варіантів може виступати історична реконструкція, яка передбачає відновлення зовнішнього вигляду й конструкції об’єкта (створення точного макету), відтворення історико-культурних об’єктів на основі збережених та досліджених археологічних пам’яток. Окрім цього, історична реконструкція сьогодні у світі це – сучасний вид молодіжного дозвілля, який одержав поширення в колі людей, що захоплюються історією, романтичним духом середньовіччя й мистецтвом. 

Сучасне Рівне – місто, яке має прадавню історію, але яке не може похвалитися багатою збереженою архітектурною, історичною та культурною спадщиною, яку можна побачити на власні очі. Тому проекти, які передбачають історичну реконструкцію, є на разі актуальними та потрібними місту та його громаді. Такі проекти підвищать загальний суспільний інтерес до збереження та «оживлення» не тільки історико-культурної спадщини регіону, але й культурного життя м. Рівне.

Проект “Городище “Оствиця” на Басовому Куті”- це історико-культурний проект, який передбачає відтворення архітектурного та культурного образу давньоруського городища, яке було розташоване на лівому березі Басівкутського водосховища у м. Рівне ХІ-ХІІ ст.

Що таке городище?
Городища – давні поселення (нині – залишки поселень), огороджені укріпленнями, що відповідали потребам кругової оборони (були оточені земляними валами з ровами). Городища будувалися переважно у важкодоступних місцях – на високих мисах та останцях. На території України городища належать до часів енеоліту (трипільська культура), раннього залізного віку (скіфський період), 2-ї пол. 1 тис. н. е., а основна частина – до епохи Київської Русі та козацьких часів (16–18 ст). Їх розміри – від 0,1 до кількох сотень га. На території багатьох городищ є залишки жител, ремісничих майстерень, господарських споруд, деревоземляних оборонних стін, башт, укріплених в’їздів, колодязів; археологи знаходять тут різноманітні речі, які є основою для визначення ними хронології, дослідження виробничої діяльності, військ. справи та побуту тогочасного населення тощо.

Саме у підніжжі Басівкутського городища, яке є пам’яткою археології національного значення, буде розташований Парк історичної реконструкції “Городище “Оствиця”.

Басівкутське городище, аерозйомка

Більше інформації про Басівкутське городище – ТУТ

Що означає “Оствиця”?
Оствиця – стара назва р. Устя. Уперше річку згадує акт 1583 року («рекой Устьєй к Городку»). У назві Устя приховане давнє слово «устьє» в означенні: «отвір», «край», «гирло», «рукав річки». У документованій Оствиці можна бачити кореневе «Ост» з нарощеним «-в», «-иця», що означає «вузька річка», «притока більшої річки». Колишнє «Устьє» змінилось на Устя внаслідок видозміни кінцівки «-ьє» → «-я» і не без взаємодії річкових наймень типу Люба, Настя, Стася, котрі теж за народною етимологією отримали звучання особових імен.

В ході реалізації проекту буде підготовлено та розчищено територію, буде споруджено дерев’яні споруди типові для даного періоду – дерев’яні будинки, ворота, огорожа. Також буде побудовано пристань для човнів. Окрім цього на території буде побудовано сцену округлої форми діаметром 12 м та буде побудовано альтанку у формі стародавнього горщика. Парк стане живим майданчиком для взаємодії реконструкторів, майстрів, умільців, археологів та інших зацікавлених осіб. Територія музею буде використовуватися для проведення різних подій (фестивалів, свят, семінарів, майстер-класів, наукових досліджень тощо), а сам парк стане цікавою туристичною атракцією міста Рівне.

Територія Парку історичної реконструкції “Городище “Оствиця”
Частина парку вздовж водосховища
Дракар “Гунгнір” та лодь “Лада” – перші човни парку

Концепція проекту