Створення Парку історичної реконструкції “Городище “Оствиця” на Басовому Куті

Опис проекту

В Україні як і в усьому світі спостерігається зростання вимог до оживлення історико-культурної спадщини, що ґрунтується на принципах реставрації, реконструкції, модернізації. Тобто, на сучасному етапі виникає необхідність розробки інноваційних варіантів оживлення культурної спадщини, сучасної форми представлення. Одним з таких варіантів може виступати історична реконструкція, яка передбачає відновлення зовнішнього вигляду й конструкції об’єкта (створення точного макету), відтворення історико-культурних об’єктів на основі збережених та досліджених археологічних пам’яток. Окрім цього, історична реконструкція сьогодні у світі це – сучасний вид молодіжного дозвілля, який одержав поширення в колі людей, що захоплюються історією, романтичним духом середньовіччя й мистецтвом. 

Сучасне Рівне – місто, яке має прадавню історію, але яке не може похвалитися багатою збереженою архітектурною, історичною та культурною спадщиною, яку можна побачити на власні очі. Тому проекти, які передбачають історичну реконструкцію, є на разі актуальними та потрібними місту та його громаді. Такі проекти підвищать загальний суспільний інтерес до збереження та «оживлення» не тільки історико-культурної спадщини регіону, але й культурного життя м. Рівне.

Проект “Городище “Оствиця” на Басовому Куті”- це історико-культурний проект, який передбачає відтворення архітектурного та культурного образу давньоруського городища, яке було розташоване на лівому березі Басівкутського водосховища у м. Рівне ХІ-ХІІ ст.

Басівкутське городище, аерозйомка

Більше інформації про Басівкутське городище – ТУТ

В ході реалізації проекту буде підготовлено та розчищено територію, буде споруджено дерев’яні споруди типові для даного періоду – дерев’яні будинки, ворота, огорожа. Також буде побудовано пристань для човнів. Окрім цього на території буде побудовано сцену округлої форми діаметром 12 м та буде побудовано альтанку у формі стародавнього горщика. Парк стане живим майданчиком для взаємодії реконструкторів, майстрів, умільців, археологів та інших зацікавлених осіб. Територія музею буде використовуватися для проведення різних подій (фестивалів, свят, семінарів, майстер-класів, наукових досліджень тощо), а сам парк стане цікавою туристичною атракцією міста Рівне.

Місце де планується створити парк

Обгрунтування бенефіціарів проекту

1. Громада міста Рівне. 
Рівняни отримають новий цікавий парк історичної реконструкції на березі Басівкутського городища, на території якого можна буде цікаво та корисно провести вільний час, прийняти участь у різноманітних подіях. Окрім цього парк буде сприяти розвитку реконструкторського руху у Рівному, збереженню та популяризації народних промислів та ремесл.

2. Туристи.
Гостям музею та туристам можна буде поплавати на автентичних човнах та Драккарі Гунгнір, помайструвати та спробувати ковальство, гончарство, різьбу по дереву, обробку шкіри, ткацтво, випікання тощо, відвідати фестивалі та виставки відповідної епохи, активно відпочити з дітьми на території музею, зануритися в побут жителів Київської Русі та придбати сувеніри на згадку.

3. Місцеві майстри та ремісники 
Парк об’єднає місцевих народних ремісників, де вони матимуть можливість представити свої роботи, поділитися знаннями, провести майстер-класи тощо.

4. Історичні реконструктори.
Парк “Городище “Оствиця” стане майданчиком для проведення фестивалів, показових боїв, ярмарків тощо часів Київської Русі, участь у яких візьмуть реконструктори як з України так і з інших країн.

5. Археологи, етнографи та інші наукові працівники.
Плануємо поновити археологічні розкопки на давньоруському Басівкутському городищі для повного його дослідження та вивчення.

6. Міська влада.
«Городище “Оствиця» – є унікальний туристичний, історико-культурний проект не лише для нашої області, але й для України в цілому, адже буде сприяти збільшенню туристичного потоку, наповненню місцевого бюджету та формуватиме імідж нашого міста в світі.

Інформація щодо очікуваних результатів у реалізації проекту

Короткострокові результати:
– створення історико-культурного парку просто неба у м. Рівне на березі Басівкутського городища;
– у Рівному з’явиться нова цікава туристична атракція;
– новий майданчик для проведення різноманітних подій на свіжому повітрі в межах міста, розвиток нових активностей та організація змістовного відпочинку для різновікової аудиторії.

Довгострокові результати:
– популяризація експериментальної археології та історичної реконструкції у м. Рівне (реконструкція одягу, зброї, танцю, побуту тощо);
– збільшення кількості туристів у Рівному;
– зростання кількості подібних музеїв біля підніжжя подібних городищ на Рівненщині;
– підвищення рівня цікавості та обізнаності містян та гостей міста про нашу історію.

Концепція проекту