Зрубна хата у с. Дубчиці

Регіон Українського Полісся завдяки своїй болотистій території  тривалий час було закрите від зовнішнього впливу, тому саме в цьому регіоні яскраво збереглися давні вірування, традиції та ремесла. Важливу частину культурної спадщини займає декоративно-ужиткове мистецтво, зокрема, різьблення по дереву та вишивка, адже в їхніх орнаментах зашифровані найдавніші образи i уявлення багатьох поколінь.

с. Дубчиці, на передньому плані – будівля клубу

Дубчиці – село в Зарічненському районі, Рівненської області.
Населення становить 168 осіб (станом на 2001 рік) . У цьому невеличкому селі збереглася гарно оздоблена різьбленням зрубна хата з тесаного брусу .

Стара хата у с. Дубчиці

Вікна, як і двері, – атрибути оселі, помітні вже здалеку, вони прикрашені цікавим декором.

Наличники

В декоративно-ужитковому мистецтві Полісся представленні усі три основні види орнаменту: геометричний, рослинний, та зооморфний. Перші два широко представлені в вишивці цього регіону, тоді як зооморфний є провідним у різьбленні по дереву.

До нашого часу дiйшло відлуння мотивiв різних давньослов’янських оберегів, які складають важливу частину зооморфних орнаментів:  «кінських голів», «волячих рогів», «півнів», «горлиць», «сов», «змій», «жаб». Часто ці зображення увінчують шпилі дахів, віконні наличники тощо.

Віконниці

Якщо говорити про поліське різьбярство, то його глибинні корені проглядаються  у різноманітності образів, семантика яких походить від магічних знаків i оберегів, покликаних охороняти людину від лиха та смерті. На українському Поліссі різьбленням прикрашали предмети домашнього вжитку та саме житло. Важливою частиною поліської оселі були вікна  та двері, які характеризувались широкою різноманітністю декору.

Кути

Для захисту кутів хати від затікань дощової води та для збереження тепла почали обабіч обшивати двома дошками, прикрашаючи їх різними засобами. Такі псевдопілястри вгорі та внизу здебільшого мали набивні лиштви, які імітували базис, а вгорі — капітелі.

Кути хати
Віконні наличники

Вікна i двері були найбільш незахищеною частиною будинку, тому символи, які зображувались на вікнах i дверях або на вишитих рушниках, що розміщувалися над вікнами, мали оберегове  значення.

Вхідні двері з наличниками

Двері у поліських хатах, як правило, одностулкові, обрамлені простими одвірками, інколи з вирізаними вгорі прикрасами, які розміром і характером відповідають таким же на горішній дошці віконних наличників.

Передня частина хати

Дах двосхилий, покрівля хати вкрита очеретом.

Передня частина хати
Двір
Фронтон будинку
с. Дубчиці

Джерело – Ю. Лащук “Народне мистецтво українського Полісся”