ЕКСКУРСІЯ Надслучанський регіональний ландшафтний парк

Загальні відомості
Тривалість:1 день.
Вид:піший похід або велотур.
Маршрут:Заяча скеля – Дзвінецька гора – Руїни Губківського замку – Камінь-слідовик проти Соколиної скелі – Урочище “Могилки” – Радонове джерело – Джерело “Млинкова річка” – Замкова гора – Урочище “Щербовець” – Камінь-слідовик поблизу с.Більчаки – Костел (с. Великі Межиричі) – Палац Стецьких (с. Великі Межиричі)

GPS-трек

Вартість
 ПІШИЙ ПОХІД
240 грн.*У вартість ВХОДИТЬ: транспортні послуги, супровід гіда-екскурсовода.
Додатково можна замовити: харчування (приготування на вогнищі).

* – вартість для груп від 20 чоловік.


 ВЕЛОПОХІД
грн.**У вартість ВХОДИТЬ: перевезення учасників та велосипедів автотранспортом до місця старту/фінішу, супровід гіда-екскурсовода.
Додатково можна замовити: харчування, оренда велосипеду.

** – розраховується індивідуально під групу.


Цікаві місця

1. Заяча скеля

заяча скеля
Заяча скеля

На перший погляд це лише одна із численних скель Надслучанського парку, з якої відкриваються чудові краєвиди. Але це не так. Вона має свою власну особливість, непритаманну іншим. З її вершини добре видно вигин Случа. Саме тут відчутний подих Надслучанщини. Тут – джерело її вічної привабливості.

2. Дзвінецька гора

дзвінецька гора
Дзвінецька гора

Історія цього краю є не тільки насиченою, але й доволі непростою. Тут, на вершині Дзвінецької Гори, поблизу селища Губків, знаходиться одне із найбільших поховань козаків, що полягли під час постання під проводом Северина Наливайка проти свавілля правлячої еліти у кінці XVІ століття. Лише через 400 років на її вершині було встановлено козацький хрест на їх честь.

3. Руїни Губківського замку

губківський замок
Руїни Губківського замку

Але найбільша принада Соколиних скель це – Губківський замок, або точніше його руїни. Навіть руїни можуть бути надзвичайно мальовничими.

Колись потужне укреплення трапецієподібної форми з кутовими баштами, з’єднаними стінами з безліччю бійниць, в’їздними воротами та підйомним мостом, зараз перетворилося в груди каміння, розкиданого по усьому крутому схилу аж до води, та поодинокі залишки стін і декількох башт. Історія цих місць бере початок ще з часів Київської русі. В 1596 році під час повстання Северина Наливайка, Губківський замок здобули козаки під командою Григорія Лободи. Замок зазнав чималих ушкоджень, але досить скоро відбудувався.

Руїни Губківського замку
Руїни Губківського замку

Вдруге замок був захоплений козаками Максима Кривоноса через півстоліття, під час Хмельниччини. Та ще через шість десятків років, після нищівного нападу шведських військ, замок вже не відбудовувався. У дворі замку зберігся кам’яний колодязь, що наче зяюча рана ніяк не може загоїтися.

4. Камінь-слідовик проти Соколиної скелі

Камені-слідовики – великі камені з природними чи рукотворними заглибленнями, найчастіше у вигляді сліду людини або тварини. З давніх давен по всьому світі камені-слідовики вшановуються як культові або сакральні об’єкти.

камінь-слідовик
Камінь-слідовик проти Соколиної скелі

Це один із багатьох каменів-слідовиків, або як кажуть місцеві “Ступачків”, знайдених тут. На ньому чітко відно відтиск сліду ноги людини (ймовірно жіночої або дитячої). Будь-якої легенди, яка б була пов’язана із цим каменем наразі невідомо. Відомо було тільки від однієї місцевої бабусі, яка показала на місце його знаходження, що він – непростий.

5. Урочище “Могилки”

Саме тут, неподалік Соснового, на правому березі річки Случ виявлено поховання доби бронзи та розкопано давньоруський курган, де знайдено скарб римських монет. Монети, датовані кінець ІІ-го – початок ІІІ-го століття, є свідченнями того, що ця територія Надслучанщини заселялася з давніх-давен. Тут, в урочищі, у 1929 році був споруджений костел, а поруч знаходилося кладовище (звідси походить і назва – “Могилки”).

Урочище
Урочище “Могилки”

Костел простояв недовго – під час Другої Світової війни він був вщент зруйнований. Серед місцевих жителів існує повір’я про те, що коли ввечері чи вночі іти повз місце костелу можна почути зойки і навіть крики, а над могилками неначебто світяться і літають дивні сяючі кружальця.

6. Радонове джерело (Соснівьке лісництво)

Тривалий час ані медики, ані хіміки не могли науково обґрунтувати помічні властивості радонових мінеральних вод. І тільки з відкриттям у 1896 році явища радіоактивності стало можливим наукове пояснення терапевтичних ефектів цих мінеральних джерел. Природні радонові води утворюються внаслідок проходження води крізь пласти порід з підвищеною концентрацією урану та радію, тому несуть у собі мізерні дози іонізуючої радіації, що у таких дозах є корисною для людського організму.

родоноае джерело
Радонове джерело

Знавці стверджують, що радон є необхідним елементом для нормальної життєдіяльності організму, стимуляції його захисних реакцій, який подовжує тривалість життя, плодючість та стійкість до різних захворювань, в тому числі й до онкологічних. Тож маршрут пролягатиме поблизу одного із безлічі радонових джерел Наслучанщини, що було облаштоване працівниками Соснівського лісництва.

7. Джерело “Млинкова річка”

Млинковою річкою місцеві поважно назвали невеликий потічок, який живиться від джерела, що розташоване у верхній частині гірського схилу і стрімко впадає у річку Случ. Може це тому, що по обидві сторони від потічка, часто досить стрімко, підіймаються кам’яні схили навколишніх гір, покриті Грабом. Вода у джерелі чиста і прозора. Поруч знаходиться туристична поляна (поляна туристичних зльотів) – традиційне місце збору туристів.

Джерело Млинкова річка
Джерело “Млинкова річка”

8. Замкова гора

На Замковій горі, що на 30 м. височіє над Случем, стояв колись старовинний замок – давній попередник мурованого Губківського замку. Гора була захисним форпостом давньоруського городища.

Замкова гора
Замкова гора

Перекази, писемні та археологічні джерела свідчать, що згодом у князівському замку діяв монастир. Зараз замок повністю зруйновано. Стежиною, що прокладена на схилі гори, можна піднятися на вершину Замкової гори. З високої та крутої гори з плоскою вершиною, що підіймається над заплавою Случа, відкриваються мальовничі краєвиди на річку та навколишню місцевість.

9. Урочище “Щербовець”

Це місце схоже на зелену терасу, яка широко підступається до води. Тераса вкрита піщаним грунтовим покривом, не дуже щільно усіяним травою. В цьому місці часто відбуваються спортивні заходи та масові гуляння. Зовсім поруч розташований піщаний пляж. Тут річка Случ утворює багато піщаних наносів, які подібні до маленьких острівців. В глибокому яру в’ється вузенький потічок, який витікає із джерела, що на пагорбі. Тут завжди можна напитися холодної джерельної води.

Урочище Щербовець
Урочище “Щербовець”

10. Камінь-слідовик поблизу с.Більчаки

Це один із трьох каменів, про які місцеві жителі до цього часу підримують легенду, згідно якої Богородиця-Матір бігла на допомогу до породіллі й так поспішала, що переступала Случ й залишила сліди на трьох каменях. Породілля та була неодруженою і мешкала десь недалеко від річки. Місцеві стверджують про зовсім малий розмір ноги у Богородиці. Це цілком виправдовує легенду, бо на цьому камені, як і на інших, можна розгледіти зовсім невеличкий слід людської ноги.

Камінь-слідовик поблизу с.Більчаки
Камінь-слідовик поблизу с. Більчаки

11. Костел (с. Великі Межиричі)

костел
Костел

Приміщення колишнього костелу з каменю, яке збереглося до наших днів, було побудоване на почтаку XVIII століття коштом тодішнього володаря села на місці дерев’яного костелу, збудованого ще князем Костянтином Острозьким за 200 років до цього.

У кам’яному костелі був орган. На західному фасаді, вибудованому у стриманих формах бароко з тонкими пілястрами, розміщено дві бічні вежі зі сходинками нагору. Вежі мають двоярусні ніші для скульптур. Колись гордо височів над хатами тодішніх мешканців, а зараз покинутий зі знищеним інтер’єром, стоїть костел і ніяк не використовується, стоїть пусткою та конче потребує негайної реставрації.

12. Палац Стецьких (с. Великі Межиричі)

Розташований у північній частині села палац був побудований у 1789–1793 роках, відомим архітектором Доменіко Мерліні. За переказами, садибу отримав Ян Стецький, вигравши в карти. Давно на її місці була невелика фортеця, залишки якої використали як будівельний матеріал при будівництві палацу.

палац стецьких
Палац Стецьких

Побудований за типовою схемою пізнього класицизму, він мав заокруглені галереї і кінцеві павільйони на 2 поверхи, які обмежували парадний двір. За палацом був перший на Волині ботанічний сад. Інтер’єри палацу, як сам палац залишилися на диво збережені. Зараз використовується як дитячий інтернат. За палацом видніються залишки колись унікального пейзажного парку. Тут була навіть невелика штучна водойма, в якій розводили форель.


ВІДЕО

Замовити тур
(096) 0301 300, (066) 752 5351 Юрій
(067) 36 000 39 Ольга